PROGRAM

Square

Här kan du ladda ner årets program:

PROGRAM TEATERNS DAG 2018

Vill du hellre ha ett pappersprogram kan du hämta det där vi säljer entréknappar:

  • ABF, Spånehusvägen 47
  • Biljettkassan på Malmö Opera, Östra Rönneholmsvägen 20
  • Biljettkassan på Hipp (Malmö Stadsteater), Kalendegatan 12
  • Kulturcentralen, Södra Förstadsgatan 18

Under Teaterns Dag kan du köpa entréknapp och hämta program på samtliga medverkande scener.

Här är programmet presenterat utifrån klockslag, så att du enkelt kan se vad som pågår vid en viss tidpunkt.

10.00
EXPRESSTEATERN – Workshop i mim och teater, 10.00-10.45

MALMÖ OPERA – Guidade visningar, 10.00-16.00

MOOMSTEATERN – Öppen repetition “Kasjtanka – En Cirkusdröm”, 10.15-11.45

MAF – Fika, Knappar, Utställningar och Tipspromenad!, 10.30-18.30

TEATERCENTRUM – Kevin Benn, ”Nasse hittar en stol” 10.30-11.00

 

11.00
DRÖMMARNAS HUS – Guidad tur, 11.00-11.45

TEATER PIX – Smakprov ur “Superhjältar och Deckare” 11.00-11.45

MALMÖ STADSTEATER, UNGA TEATERN – Cringe-LABB, 11.00-15.00

MALMÖ STADSTEATER – Skådespelarvisning av Hipp, 11.00-11.50, 11.30-12.20, 12.15-13.05 och 12.45-13.35

MALMÖ OPERA – Aram Dance Theater, 11.00 – 11.45

MUSIK I SYD – “Allt i Loopar”, 11.00-11.30, 12.30-13.00

DRÖMMARNAS HUS – Våra produktioner sommaren 2018, 11.45-12.00

 

12.00
BANDITSAGOR – “Hemligt”, 12.00-12.45

DANSSTATIONEN – “Room X” – öppen repetition 12.00-12.40, 14.00-14.40

DRÖMMARNAS HUS – Öppen repetition “El Grande – Kaninhålans konung”, 12.00-12.30

MAF – Den Magiska Garderoben, 12.00-14.30

MALMÖ STADSTEATER – Öppen repetition “Dylansällskapet”, 12.00-13.00

MALMÖ STADSTEATER, UNGA TEATERN – Cringe-LABB, 11.00-15.00

MALMÖ STADSTEATER – Skådespelarvisning av Hipp, 11.00-11.50, 11.30-12.20, 12.15-13.05 och 12.45-13.35

MALMÖ OPERA – Konsert med Malmö Operaorkesters slagverkssektion, 12.00-12.30

MUSIK I SYD – “Allt i Loopar”, 11.00-11.30, 12.30-13.00

 

13.00
DANSCENTRUM – Upplev dans som scenkonst!, 13.00-14.00

DRÖMMARNAS HUS – Öppen repetition med ensemble, 13.00-14.00

JULIS MAGISKA TEATER – “Helmer Mudd och Rackarn Den Rödes skatt” 13.00-13.45

MAF – Den Magiska Garderoben, 12.00-14.30

MALMÖ STADSTEATER, UNGA TEATERN – Cringe-LABB, 11.00-15.00

MALMÖ OPERA – Kammarkonsert, 13.00-14.30

TEATERMUSEET – Två Teaterfotografer, Magda Molin & Alice Stridh, 13.00-18.00

MAF – Rundvandring, 13.30-14.30

 

14.00
BARNENS SCEN – Obanteatern,“Jag sa ju förlåt!”, 14.00-14.35, 6-10 år

DANSSTATIONEN – “Room X” – öppen repetition 12.00-12.40, 14.00-14.40

FÖRDÄRVET – Skapa ditt eget verk, 14.00-19.00

MAF – Den Magiska Garderoben, 12.00-14.30

MALMÖ STADSTEATER, UNGA TEATERN – Cringe-LABB, 11.00-15.00

SKÅNES DANSTEATER – Öppen repetition “Nayrab”, 14.30-15.30

TEATER ATHENA – Utdrag ur “Fuck Your Marsvin And Dö”, 14.00-14.30

TEATERMUSEET – Två Teaterfotografer, Magda Molin & Alice Stridh, 13.00-18.00

 

15.00
BOBMINA BOMBAST – “The Gatsby Maze”, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

FÖRDÄRVET – Skapa ditt eget verk, 14.00-19.00

INKONST – Tlön,“Human Life Center – learning by love making”, 15.00-04.00

MAF – Teater Thea – Smakprov ur kommande föreställningar, 15.00-17.00

MALMÖ OPERA – “Pippin” utdrag ur musikalen, 15.00 – 15.45

SÖDRA COMMUNTIYTEATERN – “Spring Hadi, Spring!” 15.00-16.00

JULIS MAGISKA TEATER – “Vaktmästaren”, 15.30 – 16.30

TEATERCENTRUM – Ölands Dramatiska Teater, ”JAG ÄR!”, 15.30-16.30

TEATERMUSEET – Två Teaterfotografer, Magda Molin & Alice Stridh, 13.00-18.00

 

16.00
BOBMINA BOMBAST – “The Gatsby Maze”, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

FIRST BORN DRAMA – utdrag ur ”Handukseffekten” kl 16.00, 16.40, 17.20, 18.00

FÖRDÄRVET – Skapa ditt eget verk, 14.00-19.00

INKONST – Tlön,“Human Life Center – learning by love making”, 15.00-04.00

MAF – Teater Peacock “Peacock blandar och ger”, 16.00-16.40

MALMÖ STADSTEATER, UNGA TEATERN – “Cringe Marmelad”, 16.00-16.50 och 18.00-18.50

TEATERMUSEET – Två Teaterfotografer, Magda Molin & Alice Stridh, 13.00-18.00

 

17.00
BOBMINA BOMBAST – “The Gatsby Maze”, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

FIRST BORN DRAMA – utdrag ur ”Handukseffekten” kl 16.00, 16.40, 17.20, 18.00

FÖRDÄRVET – Skapa ditt eget verk, 14.00-19.00

INKONST – Tlön,“Human Life Center – learning by love making”, 15.00-04.00

TEATERCENTRUM – Thales Teater, ”Spegelnatten”, 17.00-18.00

TEATERMUSEET – Två Teaterfotografer, Magda Molin & Alice Stridh, 13.00-18.00

 

18.00
BOBMINA BOMBAST – “The Gatsby Maze”, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

FIRST BORN DRAMA – utdrag ur ”Handukseffekten” kl 16.00, 16.40, 17.20, 18.00

FÖRDÄRVET – Skapa ditt eget verk, 14.00-19.00

INKONST – Tlön,“Human Life Center – learning by love making”, 15.00-04.00

MALMÖ STADSTEATER, UNGA TEATERN – “Cringe Marmelad”, 16.00-16.50 och 18.00-18.50

MAF – Malmö Impro Teatersport, 18.00-19.30

TEATER THEATRON – “Ge mig en ledtråd”, 18.00-19.20

OPPALANTA – Oppalanta drabbar samman, 18.30-20.00

 

19.00
BOBMINA BOMBAST – “The Gatsby Maze”, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

INKONST – Tlön,“Human Life Center – learning by love making”, 15.00-04.00

TEATERHÖGSKOLAN I MALMÖ – “Europol, Eurotrash, EuroDisney, Eurosport, Eurodisco” 19.00-20.30

VTST – “REVELATION 0.1” – work in progress, 19.00-19.30

 

20.00
BOBMINA BOMBAST – “The Gatsby Maze”, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00

FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

INKONST – Tlön,“Human Life Center – learning by love making”, 15.00-04.00

POTATOPOTATO – Rosemarys Babyshower, TEATERNS NATT 20.00-23.00

TEATERNS NATT – Fridhems teaterlinje, 20.00-23.00

TEATERNS NATT – Inkonst, 20.00 – 04.00

 

21.00
FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

TEATERNS NATT – Inkonst, 20.00 – 04.00

 

22.00
FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

TEATERNS NATT – Inkonst, 20.00 – 04.00

 

23.00
FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

TEATERNS NATT – Inkonst, 20.00 – 04.00

 

00.00
FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

TEATERNS NATT – Inkonst, 20.00 – 04.00

 

01.00
FÖRDÄRVET – The Cake, 19.00-01.00

TEATERNS NATT – Inkonst, 20.00 – 04.00